Yapay zeka takımı, DOTA 2’de insanları yenmeyi başardı

725

Yapay zeka takımı, DOTA 2'de insanları yenmeyi başardı - ProGamerTR

Dünyanın en karmaşık e-Spor oyunları arasında gösterilen DOTA 2 için özel geliştirilen bir yapay zeka takımı, insanlardan oluşan rakiplerini yenmeyi başardı. OpenAI Five adı verilen yapay zeka, isminden de anlaşılacağı üzere 5 adet nöral ağdan oluşuyor. İlk etapta amatörlerden oluşan bir rakip takımı zorlanmadan yenmeyi başaran yapay zeka, ilerleyen süreçte gerçek profesyonelleri de geride bırakmayı başarabilir.

Her seferinde kendini daha da geliştiriyor

OpenAI Five’ın arkasında yatan güç ve kodlama ise kesinlikle takdire şayan. Gelmiş geçmiş en güçlü makineler üzerine inşa edilen yapay zekanın geliştiricileri, OpenAI Five’ın her gün 180 yıl oyun oynamaya eşdeğer tecrübeyi öğrendiği bilgisini paylaştı. Evet, yanlış okumadınız, her gün! Kendi kendine oyun oynayan ve strateji geliştiren yapay zeka, bu yolla kendini geliştirmeyi de başarıyor.

Yapay zeka takımı, DOTA 2'de insanları yenmeyi başardı - ProGamerTR

Toplamda 256 adet ekran kartı ve 128 bin işlemci çekirdeğinden güç alan OpenAI Five, PPO adı verilen özel öğrenme algoritmalarından faydalanıyor. Bu kodlar sayesinde herhangi bir makine, oyun içinde belirlenen parametleri yerine getirebilmek için kendi stratejisini geliştirebiliyor ve hedefe ulaşmak için yapması gerekenleri öğreniyor.

Sistem nasıl çalışıyor?

Eğer siz de OpenAI Five’ın nasıl çalıştığını, nasıl taktik geliştirdiğini ve insanlardan oluşan bir ekibi nasıl saf dışı bırakmayı başarabildiğini merak ediyorsanız; kesinlikle yalnız değilsiniz. Hemen aşağıda yer alan ve OpenAI Five’ı geliştiren kadro tarafından hazırlanan videoyu izlemeniz tavsiye edilir.

Videoda yapay zekak ve insanlardan oluşan takımların birbiriyle nasıl çatıştığı detaylıca anlatılıyor. 28 Temmuz tarihinde ise profesyonel DOTA 2 oyuncularıyla OpenAI Five arasında bir müsabaka düzenlenecek. Yapay zeka teknolojisinin ulaştığı nokta, bu maçta daha iyi anlaşılabilir.

40 milyon dolar ödül havuzu var

Bu arada aşina olmayanlar için DOTA 2’den kısaca bahsetmek gerekirse, bu yapımın LoL gibi birçok oyuna ilham kaynağı olduğunu ve dünyanın en çok oynanan e-Spor oyunları arasında yer aldığı bilgisini verebiliriz. Çok fazla değişkene ve kompeks bir yapıya sahip olan DOTA 2’nin her yıl düzenlenen turnuvalarında ödül havuzu 40 milyon doları bulabiliyor.